Wady i zalety antybiotyków

Antybiotyki to jedna z najczęściej przepisywanych przez lekarzy grup preparatów. Są one popularne, ponieważ szybko i skutecznie wyciągają nas z infekcji bakteryjnych górnych dróg oddechowych, a przy tym są stosunkowo mało szkodliwe. Mimo tego, posiadają one wiele wad.

Przede wszystkim, przy ich stosowaniu należy pamiętać o umiarze i nie używać ich zbyt często, bo organizm się do nich przyzwyczaja, a wtedy antybiotyki nie są już tak skuteczne.

Preparaty te należy stosować tylko wtedy, kiedy zaleci to lekarz. Obecnie lekarze rodzinni nie podchodzą już tak entuzjastycznie do podawania antybiotyków, dlatego też z dość dużą ostrożnością zapisują ten rodzaj leków w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych.

Ponadto, trzeba pamiętać, by przy antybiotykoterapii zawsze stosować osłonowo probiotyki, lub zwiększyć spożycie jogurtów zawierających odpowiednie bakterie.

Wspomaganie flory bakteryjnej układu pokarmowego i pochwy jest konieczne, ponieważ antybiotyki zabijają nie tylko drobnoustroje odpowiedzialne za infekcję, ale także dobre bakterie, które bronią błony śluzowej przed przenikaniem do niej „złych bakterii”.

protetyka gorzów stomatologia